نمایش دادن همه 7 نتیجه

نمایش 9 24 36

خرید گز آردی از گذشته تا امروز

قبل از خرید گزآردی؛ بهتر است با تاریخچه این نوع از گزها که به گز آردی شهرت دارند آشنا شویم. این دسته از گزها که به اصفهان قدیم و زمان سلسله صفویه  یعنی۴۵۰ سال پیش تعلق دارند و در آن دوران تولید می شدند.در گذشته با قرار دادن گز تولید شده در آرد که باعث، خوش طعم تر شدن و ترد شدن گز میشد محبوبیت زیادی در بین طرفدارن گز پیدا کرد. از این روی این دسته از گزها، به گز آردی شهرت پیدا کرده اند

گز آردی یک از محبوب ترین نوع گز های تولیدی شاهکار میباشد

آرد در گز

در فرایند تولید گز استفاده از آرد با کیفیت با رطوبت مشخص یکی از کلیدی ترین فرایند های تولید “گز آردی” است. نوع آرد استفاده شده در این نوع گز ها، آرد گندم استریل شده با درصد رطوبت ۵ می باشد. که باعث می شود نه گز خشک شود و نه حالت نم دار به گز بدهد.

طعم گز آردی و مواد تشکیل دهنده

در مجموعه گز های تولید شده در گز شاهکار اصفهان باید گفت، گز آردی سنتی به نرمی گز لقمه ای نیست. وجود آرد در اطراف گز باعث جذب رطوبت گز شده و گز را از حالت نرمی به تردی تغییر میدهد، البته این فرایند دلیل بر عدم کیفیت و مزه دلچسب گز آردی نمیشود و هواره یکی از محبوبت ترین نوع گز های تولید شده به شمار می آید

رطوبت در گز آردی

مؤلفه ای مهمی که در طعم و کیفیت گز آردی نقش بسزایی دارد، رطوبت متعادل گز است. اگر گز درصد آب زیادی داشته باشد، باعث نم دار شدن آرد و بد طعم شدن گز می شود و اگر رطوبت کمی داشته باشد، گز خیلی خشک بنظر میرسد. به اصطلاح تولید کنندگان گز، یک گز آردی با کیفیت باید شکن داشته باشد، یعنی وقتی گز را کش میدهیم، گز کش آمده و در یک لحظه جدا نشود.

عسل و انگبین

همواره در فرایند ساخت یک گز آردی با کیفیت وجود عسل و انگبین تاثییر بسزای دارد. تمام گز های آردی خوب و خوش طعم با انگبین و عسل درست میشوند. که باعث ایجاد یک مزه دلچسب و شیرینی لطیفی میگردد که گلو رو اذیت نمیکند و به اصطلاح گلو را نمیزند. این نکته ارزمندی در فرایند تولید انواع گز است. گزهای معمولی که از عسل و انگبین برای شیرین کردن آنها استفاده نمیشود و با شکر تولید میشوند و فرمولاسیون ویژه ای ندارند. بعد از میل کردن با حجم عظیمی از شیرینی در دهان مواجه میشوید که به شدت گلو را اذیت میکند و تجربه دلچسبی برای شما همراه ندارد.

انواع گزهای آردی

در انواع مختلف و دسته بندی های مختلف انواع گز آردی معیار های مختلفی وجود دارد. معمولاْ بر اساس میزان و نوع انگبین و درصد مغز پسته استفاده شده دسته بندی میشوند. به طور مثال گز های آردی ۳۸درصد پسته ترنجبین و گزانگبین دارند و گز های آردی ۴۲درصد علاوه بر موارد بالا حاوی شیرخشت، شوره گز و گز علفی هم هستند. که طعم بی نظیری و اصیلی به گز آردی شاهکار میدهد.ترکیبات بالا جزء ترکیبات اصیلی هستند که از دیرباز در فرآیند تولید گز استفاده میشوند. البته این نکته را نباید فراموش کرد. در گز های که با قیمت های پایین تر در عنوان های مختلف به فروش میرسند.برای کاهش هزینه تولید گز فقط از شکر استفاده میشود. که بسیار برای بیماران که دچار قند خون هستند پیشنهاد نمیشوند.

نگهداری از گز اردی

تمامی گزهای آردی تولید شده در مجموعه گز شاهکار با بسته بندی ویژه تا ۴۵ روز در دمای محیط کیفیت خود را حفظ میکنند و با کیفیت روز اول تولید قابل استفاده هستند. اما اگه تصمیم داشته باشید مدت بیشتری از گزها نگهداری کنید. میتوانین گزآردی خود را داخل فریزر قراردهید. که این کار تا یک سال کیفیت گز را مثل روز اول حفظ میکند.

استفاده از آرد گز آردی

آرد موجود در گز در فرایند فروش و خرید گز آردی جزء اضافه بسته گز به حساب می آید و در محاسبه قیمت گز و وزن محصول قیمت گذاری نمیشود. معمولاْ در هر بسته گز آردی حدوداْ ۲۵۰ گرم آرد گندم با کیفیت وجود دارد. که بعد از استفاده از گز میتوانین برای تهیه کیک یا انواع شیرینی از آرد موجود در بسته گز استفاده نمود.

سوالات متداول

در هر بسته گز آردی چند گز وجود دارد؟

گز های آردی در سایز های سکه ای کوچک و سکه ای بزرگ موجود هستن که تعدادی بین 6 عدد گز بزرگ و 40 عدد سکه ریز دارند.

تفاوت گز آردی فقط در میزان پسته هست؟

گز های آردی با درصد پسته بیشتر با عسل و گزانگبین بیشتری نسبت به شکر درست شدن و خوشمزه تر هستند.

بالا ترین درصد گز آردی چیست؟

بیشترین درصد گز آردی 42 درصد پسته هست که تقریبا نیمی از وزن گز رو پسته تشکیل میده.

خرید انواع گز آردی

خرید گزآردی و مقایسه انواع گز های که در دسته بندی آردی به فروش میرسند. میتوانید بر اساس وزن گز، درصد پسته، اندازه گز و حتی نوع بسته بندی که برای گز در نظر گرفته میشود، اقدام به خرید گز کنید. گز های آردی موجود در مجموعه گز های شاهکار در دو طعم زعفرانی، ساده انگبینی و عسلی تولید و به فروش میرسند.