وبلاگ

101 مکان دیدنی و تفریحی اصفهان(1401)+عکس

مکان های دیدنی و تفریحی اصفهان

قبل از اینکه بخواهیم مکان های دیدنی اصفهان را معرفی کنیم باید این نکته را به جرعت گفت اصفهان شهری با بیشترین مکان های دیدنی و تفریحی؛ برای تمام فصول است. این شهر یکی از استان های پهناور ایران است که به مرکزیت شهر اصفهان در بخش مرکزی کشور واقع شده است. شهری با آثار و جاذبه های تاریخی و دیدنی بینظیر که مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی در زمان تعطیلات و تفریحات در نوروز، فصول بهار، تابستان و پاییز می باشد. شما از بودن و سیر و سیاحت در این شهر سیراب نمی شوید و پس از ترک آن، بخشی از روح تان در اصفهان به جای می ماند.

اگر تا به حال تصمیمی برای سفر به این شهر زیبا نداشته اید، بد نیست نگاهی به لیست مکان های دیدنی و جاذبه های تاریخی اصفهان داشته باشید. شاید در اولین تعطیلات پیش رو، انتخاب شما برای گردش و تفریح اصفهان باشد. برای آشنایی با آثار و ابنیه تاریخی در این شهر 17 مکان دیدنی و تفریحی اصفهان را به همراه تصویر و موقعیت جغرافیایی و ویژگی های بارز معرفی میکنیم.

مکان های دیدنی اصفهان و اماکن تاریخی

بیخود نیست به اصفهان نصف جهان میگویند. اصفهان از جمله شهر های است که با داشتن آب هوایی نسبتاْ معتدل و خشک و مرکزیت در کشور شاه شهر ارتباطی بین شمال تا جنوب شرق تا غرب است و علاوه بر تاریخ کهنی که دارد یکی از شهر های است که در گوشه کنار آن انواع مکان های دیدنی و تاریخی به چشم میخورد. اگر بخواهید به عنوان یک مسافر و یا گردشگر فقط مکان های تاریخی و دیدنی این شهر را مشاهده کنید و از بخش های تفریحی که در حومه اصفهان وجود دارد صرف نظر کنیم، شما باید نزدیک به بیست روز در شهر اصفهان بمانید تا بتوانید با خیال راحت همه مکان های تاریخی و دیدنی این شهر را مشاهده نمایید. در این مقاله سعی کردیم انواع مکان های دیدنی و تفریحی اصفهان را به ترتیب الویت برای شما معرفی کنیم تا با خیال راحت هر مکان را بر اساس علاقه مشاهده نمایید.

میدان نقش جهان

به گفته کارشناسان این مکان نه تنها یک مکان تاریخی، که شاهکار معماری در طول زمان بوده است. ساخت این مکان به دوره حکومت صفویان باز می گردد و طول آن به ۵۰۷ متر و عرض آن بالغ بر ۱۵۸ متر می باشد.

میدان نقش جهان اصفهان اولین مکان دیدنی اصفهان است.

با بازدید از میدان نقش جهان اصفهان، نائل به بازدید از چهار اثر تاریخی شگفت انگیز دیگر نیز خواهید آمد.

  • مسجد شیخ لطف الله
  • مسجد امام (امام خمینی)
  • بازار قیصریه
  • کاخ عالی قاپو

که در ادامه این مطلب به معرفی هر یک از آن ها به طور جداگانه می پردازیم.

دور تا دور این میدان ۲۰۰ حجره دو طبقه وجود دارد که حجره های طبقه دوم اکنون کاربری تجاری ندارند و البته امکان بازدید از آن ها نیز به صلاحدید سازمان میراث فرهنگی وجود ندارد. اما در سراسر بازار قیصریه حجره های زیادی برپاست که حوزه فعالیت اغلب آن ها در زمینه مسگری و فروش ظروف مسی، نقره کاری و فروش ظروف نقره، خاتم کاری، ملیله و منبت، فیروزه کاری، ساخت و فروش پارچه های قلمکار و از همه مهم تر محلی عالی برای خرید سوغات اصفهان که همان پولکی، گز اصفهان و سوهان عسلی است، می باشد.

گز و سوهان یکی از سوغات های محبوب شهر اضفهان است

شایان ذکر است که بدانید این میدان تنها محلی برای کسب و کار و تجارت نبوده است. بلکه زمان های به خصوصی از سال یک مسابقه اصیل ایرانی به نام چوگان در آن برگزار می شده که همه ساله عده کثیری از افراد را راهی این شهر زیبا و تاریخی می کرده است. نام میدان نقش جهان در هشتم بهمن ماه سال ۱۳۱۳ به همت سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

کاخ عالی قاپو

شاهکاری شگفت انگیز از معماری قرن که در دوران صفویه ساخته شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی در میدان نقش جهان اصفهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله واقع شده است. این کاخ زیبا در ۶ طبقه ساخته است که هر یک از این طبقات معماری و زیبایی هنری خاص خودش را دارد. عبارت عالی قاپو ترکیب دو واژه ترکی است که به معنی سردر بلند (درگاه بلند) می باشد. زمانی که صفویان از قزوین به اصفهان مهاجرت نمودند و این شهر را به عنوان پایتخت خود برگزیدند، کاخ عالی قاپو به مکانی مهم برای پذیرایی از مهمانان دربار شاه تبدیل شد.

کاخ عالی قاپو یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان است

اوج خلاقیت در معماری این بنا، در تالار واقع در طبقه ششم است که به تالار صوت معروف می باشد. ساخت آن به گونه ای است که مانند یک استدیوی ضبط صدا اصوات اضافی را حذف نموده و صدای اصلی را به شکلی زیبا و کوش نواز منتقل می کند. برای بازدید از این کاخ باید در ساعات خاصی از روز مراجعه کرده و بلیط تهیه نمایید.

مسجد شیخ لطف اله

این مسجد نام خود را از شیخ لطف اله عاملی وام می گیرد و از ساخته های دوره صفویان است. ساخت این مسجد به مدت ۱۸ سال به درازا کشیده و کاشی کاری های آن با دقت و ظرافت بی نظیری انجام شده است. محراب این مسجد نیز از زیباترین نقاط موجود در مسجد شیخ لطف اله بوده که هنر دست معماران و استادان بزرگ آن زمان بوده است. اگر به اصفهان سفر می کنید، بازدید از مسجد شیخ لطف اله را فراموش نکنید؛ چرا که جلوه زیبای معماری اسلامی را در چهره این مسجد می بینید.

مسجد شیخ لطف اله یک جادبه دیدنی و تفریحی اصفهان به شمار می آید

ساخت این مسجد بر پایه طاق های کنگره دار و مرتفعی است که شمایل گنبدها را حتی از دورترین نقاط به میدان نقش جهان، نمایان می کند. مسجد شیخ لطف اله در وجه شرقی و مسجد امام (مسجد جامع عباسی) در ضلع جنوبی این میدان واقع شده است.

مسجد امام (مسجد جامع عباسی)

این مسجد نام های متفاوتی را در ادوار مختلف داشته است. در دوران صفویه آن را مسجد جامع عباسی، در دوران پهلوی مسجد شاه و هم اکنون آن را مسجد امام می خوانند. به کارگیری هنرمندانه چوب و کاشی در ساختار این مسجد، شاهکاری زیبا از این اثر تاریخی بر همگان نمایان می کند. در هنگام بازدید از این اثر تاریخی که به گونه ای هویت معماری اسلامی در دوران صفویه را به تصویر می کشد، چند مورد زیر را از قلم نیندازید و نگاهی عمیق به:

  • کتیبه های نصب شده در سردر اصلی مسجد
  • مدرسه های ناصری و سلیمانی
  • و گنبدی که انعکاس صوت با پا کوبیدن در زمین زیر آن شنیده می شود

داشته باشید. برای مثال، بر روی این کتیبه ها چندین فرمان اسلامی از شاه عباس صفوی نگاشته شده است.

بازار قیصریه

و اما بازار قیصریه اصفهان که آخرین اثر معماری از مجموع ابنیه های تاریخی در میدان نقش جهان است. سردر اصلی این بازار در ضلع شمالی میدان و مقابل مسجد جامع عباسی واقع شده است. این بازار مکان کسب و کار عده زیادی از تجار اصفهانی است که نسل اندر نسل پیشه اجداد خود را اختیار کرده اند و از این طریق امرار معاش می کنند. به جرات می توانیم بگوییم که حتی اختصاص یک روز کامل نیز به بازدید این بازار کفایت نمی کند به خصوص که بناهای تاریخی دیگری نظیر عصارخانه شاهی و دو عمارت نقاره خانه و ضراب خانه نیز در این بازار واقع شده اند.

بازار قیصریه یک بازار دیدنی با قدمتی چند صد ساله

بازار قیصریه در اصل در سه طبقه ساخته شده که سومین طبقه آن نقاره خانه بوده که در آن اوقات شرعی را به اطلاع همگان می رساندند. در سردر اصلی این بازار شمایلی از شکارگاه سلطنتی به تصویر کشیده شده است که ظرافت و زیبایی آن، چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کند.

نکته مهم: اگر خرید سوغات را دارید، قطعا به دنبال جای معتبری برای خرید گز و سوهان اصفهان هستید. شما می توانید از فروشگاه ها و برند های زیادی که در سراسر بازار قیصریه حجره دارند، خرید خود را انجام دهید. اما اگر دنبال خرید از بهترین برند ها به آسان ترین و بی دردسرترین روش ممکن هستید، خرید گز بلداجی اصفهان با برند شاهکار را به صورت اینترنتی به شما معرفی می کنیم. فروشگاه شاهکار به کلیه نقاط ایران ارسال محصول دارد و بنابراین شما می توانید در کنار هر عصرانه خود، این خوراکی خوش طعم و خوشمزه را داشته باشید.

عمارت هشت بهشت

عمارت زیبای هشت بهشت نیز یادگاری از دوران حکومت صفویان است که سنگ بنای آن را شاه اسماعیل اول گذاشت و توسط پادشاهان بعدی تکمیل شد. پس از کامل شدن ساخت این سازه، عمارت هشت بهشت به محل اقامت شاه و اهل حرم او تبدیل گشت. این عمارت واقع در باغ پشتی میدان نقش جهان (که به باغ نقش جهان معروف است) می باشد و به شکل یک ۸ ضلعی منتظم و در دو طبقه ساخته شده است. از ویژگی های جالب توجه این بنا می توان به منحصر به فرد بودن نمای هر ضلع و خاتم کاری در و پنجره های آن اشاره نمود.

عمارت هشت بهشت جاذبه دیدنی اصفهان

در قسمت ضلع شرقی این عمارت حوض مروارید واقع شده که سردر اصلی عمارت هشت بهشت می باشد. این حوض تماما از سنگ مرمر ساخته شده و جلوه ای روح انگیز به این ساختمان داده است. نام عمارت هشت بهشت نیز در فهرست آثار ملی ایران می درخشد و تماشای نمای بیرونی آن برای عموم آزاد است. اما بازدید از نمای داخلی آن ممکن نیست.

عمارت چهل ستون

اگر به اصفهان سفر کردید، بازدید از این عمارت زیبا را نیز در برنامه خود قرار دهید. عمارتچهل ستون در باغی با همین نام قرار دارد که مساحت آن چیزی در حدود ۶۷ هزار متر مربع است. بنای اولیه چهل ستون به شکل یک کلاه فرنگی بود که به همت شاه عباس ساخته شد. نام باغ نیز در آن زمان به باغ جهان نما شناخته می شد و پس از تغییر نام بنا، نام باغ نیز تغییر کرد.

عمارت چهل ستون ششمین مکان تفریحی اصفهان به شمار می آید

بازدید از فضای بیرونی این باغ برای عموم آزاد است؛ اما بازدید از فضای داخلی آن به دلیل صلاحدید سازمان میراث فرهنگی امکان پذیر نیست. این عمارت نیز همانند کاخ عالی قاپو محلی برای پذیرایی از مهمانان خاص و ویژه و رجال سیاسی خارجی بوده است.

مسجد جامع یا مسجد جمعه اصفهان

مسجد جمعه (یا مسجد جامع) قدیمی ترین بنای تاریخی و کمال معماری اسلامی در اصفهان است. این مسجد متعلق به دوره سلجوقیان بوده و نماکاری و تکمیل شمایل ظاهری آن در همین زمان انجام شده است. اما در دوره صفویان بود که بخشی از بافت آن در دست تعمیر و مرمت قرار گرفت. اگرچه ساخت این بنا منسوب به دوره سلجوقی ها است اما در طی تحقیقات و بررسی هایی که تیم باستان شناسی بر روی این اثر تاریخی انجام دادند، نشانه هایی از معماری دوره آل بویه نیز در آن مشاهده شده است. مسجد جمعه را با نام مسجد جامع عتیق نیز می شناسند.

منار جنبان

گمان می کنم کمتر شخص ایرانی وجود داشته باشد که بنای منار جنبان و ویژگی خاص مناره های آن را نشناسد. ساخت این مناره به عهد سلطان محمد خدا بنده الجایتو که بنیان گذار سلسله ایلخانیان بود، باز می گردد؛ اما باستان شناسان بررسی هایی انجام داده اند که نشان می دهد به احتمال قریب به بالای 90 درصد، مناره ها در زمان صفویان به این بنا اضافه شده اند. این دو مناره دو طرف بقعه قرار گرفته اند و هر کدام برابر 7.5 متر ارتفاع دارند. معماری این دو منار به صورتی می باشد که با تکان خوردن یکی، منار دیگری و البته کل مجموعه (بقعه و مناره ها) تکان می خورد.

محققان بر این باورند که دلیل علمی وقوع این رخداد اثر تشدید است که در طی آن، وارد آمدن نیرویی به یک جسم، می تواند با نیروی جنبشی همان جسم ترکیب شده و باعث به حرکت واداشتن جسم دیگری شود. یعنی دقیقا اتفاقی که در بقعه منار جنبان می افتد. شاید برای شما سوال باشد که چگونه یک ساختمان با تکان خوردن فرو نمی ریزد. واقعیت این است که ساختار این مناره ها سبک بوده و اجزای سازنده آن می توانند به نرمی و آرامی روی یکدیگر بلغزند. بنابراین این سبک بودن، امکان لغزیدن و اثر فیزیکی به نام تشدید، سبب تکان خوردن مناره ها می شود.

مدرسه چهارباغ

خیابان چهارباغ به سهم خود، یکی از دیدنی ترین نقاط شهر اصفهان است. وقتی در پیاده روهای این خیابان قدم بزنید و به کوچه های آن پا بگذارید، دیدگانتان به جمال مدرسه زیبای چهارباغ با آن شکوه و عظمت روشن خواهد شد. مدرسه ای که دیوار به دیوار کاروانسرای مادر شاه است که هم اکنون با نام مهمانسرای عباسی شناخته می شود. مساحت این مدرسه ۸۵۰ متر بوده و در دوران شاه سلطان حسین -که آخرین پادشاه صفوی بود- برای تعلیم و تربیت طلاب و شاگردان علوم حوزوی بنا گردید.

کاشی کاری های این مدرسه که به گفته مورخان قبلا مسجد بوده است، در نوع خود بی نظیر بوده و در ساختار درب این بنا از فلزات گرانبهایی نظیر طلا و نقره استفاده شده است. مدرسه چهارباغ در ضلع شرقی خیابانی با همین نام قرار دارد و مراحل ساخت و ساز آن به مدت ۱۰ سال طول کشید. اگر به اصفهان سفر کردید، بازدید از مدرسه چهارباغ را به هیچ وجه فراموش نکنید.

باغ پرندگان

باغ پرندگان جزو ۲۰ تای اول از مکان های دیدنی اصفهان است که می تواند اوقات بسیار دلپذیری را برای شما عزیزان در این شهر فراهم کند. در حین بازدید از این باغ چهار هزار پرنده را از رسته ها و گونه های مختلفی مشاهده خواهید کرد که هر یک از آن ها در شرایط اقلیمی خاصی زندگی می کند. بنابراین با ساخت خانه های شیشه ای و فلزی محیطی شبیه اقلیم زندگی شان را برای آن ها فراهم کرده اند تا بتوانند به راحتی در آنجا زندگی کنند. همچنین برخی از پرندگان هم در فضای جنگلی این باغ آزادانه حرکت می کنند و قفس مخصوص ندارند؛ مانند طاووس. پرنده های دیگری مانند طوطی، مرغ مینا، انواع زاغ و زاغک و … در محیط های مخصوص به خود قرار داده شده اند.

برای مثال پرندگانی مانند قو، پلیکان، غاز، اردک و سایر پرنده های آبی، در دریاچه هایی که برای آن ها طراحی شده است زیست می کنند و برای پرندگانی مانند عقاب، شاهین و کبک کوهی که در ارتفاعات بلند زندگی می کنند، تخته سنگ هایی به شکل کوه و صخره ساخته شده تا بر فراز آن بایستند.مساحت باغ پرندگان بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع است که حدود ۴۰ هزار متر مربع آن را با توری جهت جلوگیری از فرار پرندگان پوشانیده اند.

سخن آخر

مکان های دیدنی اصفهان کم نیستند و این لیست می توانست تا شماره 30 ام نیز ادامه یابد. سایر مکان های دیدنی در اصفهان شامل موزه ها، گرمابه های قدیمی مانند مجموعه حمام و موزه علیقلی آقا، حمام شیخ بهایی و جارچی باشی، آرامگاه هایی همچون آرامگاه شاعر بزرگ صائب تبریزی و علامه مجلسی، قلعه سارویه و بزرگترین قبرستان تاریخی جهان یعنی تخت فولاد که در رتبه دوم و بعد از قبرستان دارالسلام قرار دارد و آرامگاه بسیاری از بزرگان، عارفان، علما و ربانیون اسلام می باشد. البته درست است که اصفهان شهر سوغات های رنگارنگ است و بسیار برای خاطره سازی مناسب است، اما باید این نکته را تاکید کنیم حتما در سفر خود به اصفهان از خرید شیرینی های سنتی اصفهان غافل نشوید و اولین مورد از لیست سوغاتی خود را گز اصفهان قرار دهید، که یک سوغاتی لذیذ و متفاوت است که به صورت گز آردی و لقمه ای در وزن های متفاوت و درصد های متفاوت پسته وجود دارد که با هیچ گز دیگری در کشور قابل مقایسه و رقابت نیست.

برای بازدید از مکان های دیدنی نصف جهان، اولین تعطیلات پیش رو را انتخاب کنید.

منبع: isfahan

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 کیلویی
5 کیلویی
نیم کیلویی

گز لقمه ای 42 درصد پسته ویژه فله

۳۵۰.۰۰۰ تومان۲.۹۹۰.۰۰۰ تومان
330گرم
400گرم

گز لقمه ای 28 درصد پسته

۱۸۲.۰۰۰ تومان۲۰۵.۰۰۰ تومان
1 کیلویی
5 کیلویی
نیم کیلویی

گز لقمه ای 38 درصد بادام سفارشی فله

۱۹۲.۰۰۰ تومان۱.۶۱۰.۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی گز شاهکار (بلداجی اصل)

یک نکته را قبل از”خرید گز” نباید فراموش کرد که گز با کیفیت و مرغوب حاصل تجربه و زحمات تولید کنندگان آن است و قطعاْ این کیفیت اتفاقی نخواهد بود. مجموعه گز شاهکار؛ در سال ۱۳۵۳ توسط حاج احمد طهماسبی تأسیس شد و لقب اولین تولید کننده گز در پایتخت گز ایران(بلداجی) را به همراه دارد. از جمله افتخارات گز شاهکار می توانیم به تولید کننده برتر سازمان غذا دارو در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷و واحد نمونه تولیدی و کارفرمایی نمونه در سال ۱۳۹۶ و تولید کننده منتخب در شانزدهیمن و هجدهمین جشنواره ملی شیرینی و شکلات ایران اشاره نمود. در مجموعه تولیدی گز شاهکار (بلداجی اصل) با تولید بیش از ۳۴ نوع گز از جمله گز آردی و گز لقمه ای با درصدهای متفاوت پسته و بادام و شیرین کننده های مانند: عسل، شکر و انواع انگبین تولید شده و به صورت گسترده در سطح کشور عرضه گردیده است و حتی به صورت متمرکز در فروشگاه های رسمی گز اصفهان، شاهکار در ۳ شعبه در شهر اصفهان در بسته بندی های مقوایی، فلزی و چوبی به فروش میرسند.فروشگاه گز شاهکار با هدف ارائه و فروش بدون واسطه و راحت گز با کیفیت و تولید روز فروش به سراسر ایران و با حداقل زمان ارسال راه اندازی شده است، امید است بتوانیم در لحظات شیرین زندگی شما سهم کوچکی در شیرین کردن کام شما داشته باشیم.شما میتوانید برای خرید عمده گز شاهکار اینجا کلیک کنید.

شماره تماس: ۰۹۹۱۰۳۶۴۲۶۹

ایمیل: Info@shahkargaz.com

آدرس کارخانه: چهارمحال و بختیاری، بلداجی، بلوار کاشانی، کارخانه گز شاهکار
ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰ جمعه ها  ۸:۳۰ تا ۱۳:۰۰

سبد خرید فروشگاه
حساب کاربری من
صفحه اصلی
منو